Son birkaç hafta içinde, “sahte haberler” ve reklam topluluğu için ne anlama geldiğini yoğun bir şekilde gördük. Ve bu inceleme ile çok fazla soru geliyor. İşte bazı cevaplar.

Sahte haberler neden bu kadar sıcak bir konu?

ABD başkanlık yarışı sırasında, fikirleri tanıtmak veya tıklama trafiği oluşturmak için tasarlanmış sahte haber sitelerinin çoğaldığını gördük. Bu sitelerin seçim üzerindeki etkisi, The Wall Street Journal ve The New York Times gibi güvenilir haber kuruluşları tarafından ele alındı ve bu yüksek profilli kapsama ile, marka ve ajanslarda üst düzey yöneticilerin nasıl olduğunu görmek kolay. , reklam teknoloji şirketleri vb., dijital reklamcılığın güvenliği ve bu sitelerle ilişkili olma konusunda endişe duymaya başladı.
“Sahte haberler” olarak sayılır?

Kasten yanlış içeriği haber olarak aktif olarak yaratan ve / veya dağıtan herhangi bir site. Bununla birlikte, tüm tartışmalı içeriği aynı ya da yanlış raporlamayla aynı şekilde ele alma eğilimi olmuştur. İnsanları hem “sahte haber” olarak nitelendirdiğinizi gördüğünüz gibi, bunu akılda tutmak önemlidir.

Öyleyse, bu siteleri önlemek isteyen şirketler, sahte haberleri mi dağıtıyorlar?

Endişeleri gerçekte yanlış içerikle veya potansiyel olarak tartışmalı görüşlerle ilişkilendirilip ilişkilendirilmedikleri, onların çağrılarıdır. Markaları veya müşterileri için neyin doğru olduğuna karar vermek her şirkete bağlıdır. Ajanslar ve reklam teknoloji şirketleri için, bu kararların takip edildiğinden emin olmak için onlara bağlıdır.

Reklamverenler bilmeden bu sitelerde reklamlar nasıl görünüyordu?

Geleneksel reklamcılıkta, ister basılı ister radyo, isterse de doğrusal TV için olsun, reklamveren her zaman reklamlarının nerede görüneceğini bilir, çünkü doğrudan yayıncılardan ve yayıncılardan belirli yerleşimler satın alırlar.

Bununla birlikte, dijital reklamcılıkta, bir reklamveren ve yayıncı arasında gelen birçok aracı var:

Reklam ağları. Bir reklamveren, reklam ağının belirli bir gösterim hacmini garanti etmesinden dolayı, kampanyasının medya planına bir reklam ağı ekleyebilir. Ancak bu dış kaynak kullanımı, reklamverenin reklam yayıncısının hangi yayıncılardan gerçekleri izleyene kadar gösterim aldığını bilmeyeceği anlamına gelir.
Kitle uzantısı. Bir yayıncı, bir reklamverene belirli bir gösterim miktarını garanti edebilir, ancak bu garantiyi kendi envanterinden karşılayamaz. Bu durumda, yayıncı bir reklam ağı gibi davranacak ve reklamverenin adına diğer yayıncılardan gösterim satın alacaktır. Yine, reklamveren her zaman yayıncıların gerçekte ne zaman satın alınacağını bilmeyecektir.
Programlı değişimler. Bir reklamveren bir exchange’den bir gösterim aldığında, her zaman satın aldıklarıyla ilgili görünürlük elde etmezler. URL’ler “körleştirilebilir” (başka bir deyişle saklanamaz) veya “sahte” olabilir (başka bir deyişle yanlış olarak gösterilebilir).
Bu siteleri nasıl önleyebilirsin?

IAS teknolojisi, markaların istenmeyen içeriklerden kaçınmasına yardımcı olmak için marka düzeyinde marka güvenliği puanlaması sağlar. Yetişkinlere yönelik içerik, alkol, nefret söylemi, yasa dışı indirme, yasadışı uyuşturucu, saldırgan dil, şiddet ve kumar gibi bireysel sayfaları dinamik olarak puanlıyoruz ve bunu yıllardır yapıyoruz.
Bu, reklamverenlerin hangi seviyede risk almak istediğine karar vermelerine olanak tanır ve reklamlarının yalnızca güvenli bir puanla içeriklerin yanında sunulduğundan emin olmak için teknolojimize güvenir. Bu yaklaşım hem doğrudan hem de programatik satın alımlar için çalışır.

Ek olarak, hızlı ama açık bir yöntem olan kara listeleri uygulayabiliriz.

Hangi sitelerin kara listeye alınması gerektiğini nasıl belirlersiniz?

Bazı reklam teknoloji satıcıları, ihtiyaç duyulan her şeyin küçük bir “makine öğrenmesi” olduğunu iddia ederken, gerçek şu ki, sahte haber, sınıflandırılması çok zor bir şey, çünkü bir kişinin sahte haber olarak gördüğü, başka birinin de meşru olarak görebileceği.

IAS’nin durumunda, listemizi derlerken güvenilir medya izleme örgütlerine ve medya gazilerine yöneldik.

Bu sorun ölecek mi?

Facebook ve Google, sahte haberlerin platformları aracılığıyla yayılmasını durdurmaya söz vermiş olsalar da, sahte haberler muhtemelen burada kalmaya devam ediyor. Bu sene olduğu kadar etkili olmaya devam edip etmeyeceği herkesin tahminidir. Kuşkusuz bu tür siteler bir sonraki seçim döneminde trafiklerinin yeniden canlanmasını göreceklerdir.

Ne olursa olsun, bir endüstri olarak bu fenomenin farkında olduğumuza göre, kampanyalarımızı zedelemesini önlemek için adımlar atabiliriz. IAS, reklamverenleri tartışmalı içeriğe sahip uygunsuz dernekler tarafından güvende tutmak için bu sorunu araştırmaya devam edecektir.

Markanızı korumak ister misiniz? Bu ipuçlarına göz atın ve çözümlerimizin nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here