Hükümetin çıkardığı yeni paket kapsamında öğrenim kredisi alan 300 bin kişinin borcuyla ilgili kredi ve yurtlar kurumu açıklama yaptı.

Açıklamaya göre ; alınan karar kapsamında öğrencilerin 3.9 milyar liralık öğrenim kredisi yeniden yapılandırılacak ve öğrencilerden eylül ayından itibaren öğrenim kredisinden itibaren herhangi bir gecikme faizi alınmayacaktır.

Kredi yurtlar kurumu genel müdürü konuşmasına şöyle devam etti ‘üniversite öğrenimi süresinde öğrenim kredisi almış öğrencilerden kredi borcunu 2 yıl sonra ödeyememiş öğrencilerden gecikme zammı alınıyordu.

Eylül ayından sonra gecikme zammı alınmayacaktır. Ve önümüzdeki dönem de maliye bakanlığına başvuru yapacak öğrenciler için yeni bir ödeme takvimi hazırlanacaktır.’’ Diye konuştu.

Öğrenciyi mağdur etmemek için gereken her türlü çabanın yapıldığını belirten Sinan Aksu, ’’ yapılan bu son düzenlemeyle birlikte öğrencinin ödeyememesi sonucu gelen zam ortadan kaldırılır ve sadece ana para yani ana borç ödenir’’ dedi.

PEKİ ÖĞRENCİLER NE ZAMAN VE KİME ÖDEME BAŞVURU YAPACAK

Öğrenim kredisi borcunu yapılan zammın silinmiş bir şekliyle ödeyecek olan öğrenciler başvuruyu Maliye Bakanlığına yapacaklardır. Yapılan başvurudan sonra ise Maliye Bakanlığı öğrencilere yeni bir ödeme takvimi oluşturulacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here